Pohankový chléb z kvásku

Činí-li vám problém lepek, žádný strach, chléb lze upéci i z alternativních druhů muk, například z přirozeně bezlepkové pohanky. Chléb z ní je nadýchaný, jemný, neztrácí nic ze svých chuťových aspektů. Svou strukturou se blíží klasickému pečivu, není suchý, drobivý. Možná vám přijde jednodušší zakoupit bezlepkový chléb přímo z v obchodě, nicméně, většina z nich je umísena ze směsi kukuřičné a rýžové mouky, o dalších ingrediencích raději nemluvě. Takové pečivo se většinou drobí, nenese typické vlastnosti chleba, nevýhodou bude i vyšší glykemický index, ne příliš atraktivní chuť. 

Pečivo je základ, navíc, vůni právě upečeného chleba se stěží něco vyrovná. Proč si jej tedy neupéci?

2 PL pohankového kvásku
500 g pohankové mouky + 90 g k přípravě rozkvasu
2 ČL himalájské soli
1 PL drceného kmínu, koriandru a fenyklu
1 PL lněného semínka
1 PL slunečnice
450 ml vody

Pohankový kvásek založíme tak, že do 90 g pohankové mouky přimísíme 2 PL žitného kvásku, promísíme se 120 ml vody, necháme 6 hodin pracovat, vytvořit rozkvas. Z toho odebereme 2 PL pohankovo-žitného kvásku, který opět, dle předchozího postupu, rozkvasíme. Po 5. rozkvasu by směs měla být již plně bez lepku. Kvásek je pracnější, dobře o něj pečujme, abychom nemuseli zakládat znovu.

  1. K hotovému pohankovému rozkvasu přimísíme 500 g pohankové mouky, sůl, semínka, koření a vodu.
  2. Vše dobře rozmícháme, naplníme formu o velikosti 31 x 11 cm. Je-li forma nepřilnavá, o to snáze se nám bude pracovat.
  3. Formu uložíme na teplé, klidné místo, může být topení, okenní parapet. Přikryjeme utěrkou, necháme odpočívat po 3 hodiny. Těsto mezitím vyskočí, nabude.
  4. Troubu předehřejeme na 220 °C, následně teplotu stáhneme na 200 °C. Umístíme do ní formu s budoucím chlebem, který pečeme zhruba 60 minut, záleží na možnostech a schopnostech trouby.
  5. Jakmile je hotovo, chléb vyklopíme, zkontrolujeme, je-li upečen i ze spodní strany. Nejsme-li si jisti, na chleba zaklepme, zvonivě odpoví. Pokud se tak děje, máme hotovo, umístíme chléb na mřížku a čekáme, dokud zcela nezchladne. Přiznám se, že tohle je snad ten nejtěžší krok. Následně jej můžeme krájet, servírovat, sdílet s milovanými.

Můj tip: Pokud lepek trávíte, najděte si svou vlastní kombinaci mouky a koření, která vás uchvátí, která vám zachutná. Výborně se chová mouka žitná, kterou lze zkombinovat se špaldou, případně pak pohankou, ovesnou moukou. Upéci lze samozřejmě také chléb celožitný, tady však počítejme, že žito je všeobecně těžší. Chléb tolik nevyskočí, bude spíš hutnější.