nutricni poradna

Mým cílem je vás naučit poskládat jídelníček tak, aby byl sestaven přímo na míru. Potraviny, které odmítáte, v jídelníčku nebudou. Vždy se snažím vyjít klientu co nejvíce vstříc, zohledňuji věk, zaměstnání, pohybový režim, zdravotní stav, alergie či intolerance. Drobné ústupky jsou samozřejmě možné, důležitý je však také váš aktivní přístup a radost z nového. Pak vše plyne a jde snáz.

Poradenství při autoimunitních neduzích

Autoimunitní neduhy jsou dnes, bohužel, velmi běžné. S klientem se vždy snažím najít příčinu, neboť, podchytíme-li v začátcích, rozbouřený a proti sobě obrácený imunitní systém lze uklidnit, navrátit do stavu, který je pro tělo bezpečný a přátelský. U někoho může být spouštěčem nerozpoznaná potravinová alergie či intolerance, genetický předpoklad, uspěchaný životní rytmus, stres, nedostatek spánku, přemíra léků, chemická zátěž (léky, práce, očkování). Společně tedy najdeme příčinu, kterou se budeme snažit odstranit. Využijeme síly léčivých potravin, bylinek, potřebného odpočinku, klidu na duši.

Diabetes I. či II. typu, gestační forma diabetu

Zodpovědná konzumace sacharidů nízkého glykemického indexu, to je oč tu běží, v případě diabetu II. typu pak také potřebná redukce váhy, která zvyšuje citlivost buněk na inzulín. Správně sestavený diabetický jídelníček je chutný, vyvážený, plný lákavých potravin a pokrmů, které vedou ke stabilizaci hladiny krevního cukru, nižší hladině glykovaného hemoglobinu, menším inzulínovým dávkám, odpovídající redukci váhy, nárůstu životní energie. Zde je pak dobré změnu životosprávy podpořit též pohybovým režimem, dle možností, bylinkami a eliminací stresu.

Těhotné a kojící maminky

Vliv potravin během těhotenství a kojení je opravdu silný. Začněme spolu již od prvních týdnů, kdy jídelníček maminky doplňme o cenné omega 3 NMK, které podporují mozkový vývoj vašeho děťátka, mysleme na železo, hořčík, ale i vápník, enzymy, vitamíny, dostatek bílkoviny, sacharidů nižšího glykemického indexu. Jídelníček kojících pak čítá jiná pravidla, je třeba pohlídat energetický příjem, neboť velká spousta přijaté energie odchází z těla vašemu dítku.

Stravování dětí

Dlouholetá zkušenost s potravinovými alergiemi, intolerancemi, anémií, dětským diabetem, nadváhou, nechutenstvím. Jako máma čtyřletého kloučka dokážu jídelníček nejmenších doplnit o zdravé, chutné a vyvážené pokrmy, od palačinek, přes minerály nabitý pudink, jemnou polévku, zeleninku, kterou malí jedlíci tak rádi odmítají. Sestavím jídelníček pro celou rodinu, bez nutnosti chystat několik jídel najednou. Pochutnáte si všichni, což garantuji.

Redukce váhy, která je stabilní

Zhubněte úpravou stravovacích zvyklostí. Ze své nutriční zkušenosti vím, že to, co nám často žene kila nahoru, je nedostatečný energetický příjem, kdy si pak tělo veškerou energii, kterou získá navíc, uloží na zítra, do zásobního tuku. S úpravou stravy se zkusme též hýbat, plavejme, běhejme, případně choďme, zamilujme se do procházek, na které vyrazíme klidně každý den. Snížením hmotnosti prokazatelně klesají rizika rozvoje kardiovaskulárních chorob, onemocnění pohybového aparátu, klesá i pravděpodobnost onemocnění diabetem II. typu.

Celiakie, nesnášenlivost alfa kaseinu či laktózy

Tak tuto pasáž výživy mám nesmírně ráda, stejně jako i stravování diabetiků. Při celiakii, případně též alergii na lepek, vás naučím hospodařit z běžně dostupných surovin, jako jsou jáhly, pohanka, amarant, quinoa, bezpluchý oves, čirok, ale též luštěniny. Naučím vás péci chléb, koláče, buchty, knedlíky, ty nejlepší palačinky na světě. Slibuji, že jídelníček neochudíme o nic, na co jste byli zvyklí před bezlepkovou dietou. Příprava v kuchyni vám zabere jen zlomek času, mé recepty, sama jsem celiak, jsou chutné, jednoduché, tvůrčí a zábavné. Vykazujete-li nesnášenlivost laktózy či alfa kaseinu, i zde jídelníček nastavíme tak, abyste z něj profitovali.

Vegani, vegetariáni

Správně seskládaný veganský jídelníček je rovněž hračkou. Vysvětlím vám, kde hledat bílkovinu, kolik jí za den přijmout, jak doplnit cenné omega 3 NMK, železo, vápník a hořčík. Jak nestavět jídelníček pouze na sacharidech. Naučím vás jednoduchému rytmu, na kterém budete profitovat dlouhá léta.

Únava

O únavě, jakožto jednom z častých témat konzultací jsem dokonce napsala celou knihu. Být unavený je naprosto přirozené, pokud jsme tedy uběhli maratón, v práci jedeme za dva, učíme se na zkoušky, pečujeme o děti s minimální možností jakéhokoli odpočinku. Zde je jasná příčina toho, proč se nám po obědě zavírají oči. Nicméně, v pořádku již není, jsme-li, bez zjevného důvodu permanentně unaveni. Na vině může být špatně seskládaná strava, rozkolísaná hladina krevního cukru, podhodnocený energetický příjem, nedostatek železa, nadváha či obezita, nerespektování potravinových alergií či intolerancí, jiný zdravotní neduh. Správně sestavený jídelníček, dodá tělu živiny, minerály, enzymy a vitamíny, tak, abychom ze stravy skutečně profitovali.

Každý člověk je příběh a já se těším na ten váš.